Wiele osób, które chcą wypożyczyć auto w docelowym miejscu swojego pobytu zadaje sobie pytanie, jakich dokumentów potrzeba do wynajmu. Samochód nie może być bowiem wypożyczony każdemu, dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i problemów, warto wcześniej dowiedzieć się, czego firma wynajmująca może od nas wymagać. A tego wszystkiego dowiedzą się w naszym krótkim artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.

Jakie dokumenty są potrzebne do wynajmu samochodu?

Po pierwsze oczywiście prawo jazdy. Osoby bez odpowiednich uprawnień nie mogą kierować zarówno swoimi pojazdami, jak i tymi wypożyczonymi. Warto jednak pamiętać, że nasze polskie prawo jazdy w niektórych krajach może okazać się niewystarczające. Dlatego wybierając się w zagraniczną podróż i chcąc wynająć samochód na miejscu, należy dokładnie zapoznać się w obowiązującymi tam przepisami. Alternatywnym rozwiązaniem, które rozwiąże ten problem jest prawo jazdy międzynarodowe. Z nimi możemy przez trzy lata posługiwać się na terenie wszystkich krajów i nie mieć problemów z wypożyczeniem auta.

Mówiąc o prawie jazdy nie można również zapominać o tym, że niektóre kraje wymagają, aby osoba chcąca kierować pojazdem na ich terytorium, musi posiadać taki dokument przynajmniej jeden rok. Dopiero po tym czasie jest upoważniona do wypożyczenia pojazdu.

Kolejnym dokumentem, jaki jest potrzebny do wynajmu auta jest oczywiście dowód tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport – nie zapominajmy o sprawdzeniu ich terminu ważności przed wyjazdem! Wyrobienie dowodu osobistego może bowiem potrwać do kilku miesięcy. W każdej wypożyczalni nasza tożsamość zostanie zweryfikowana z dowodem osobistym lub paszportem, jednak w wielu z nich obowiązuje także specjalna dopłata dla młodych kierowców. Zazwyczaj granica wynosi 25 rok życia, jeśli kierowca jest młodszy musi uiścić dodatkową kwotę i często nie wszystkie samochody w ofercie będą również dla niego dostępne.

Ostatnim dokumentem potrzebnym do wypożyczenia samochodu jest oczywiście karta kredytowa, którą opłacimy wszystkie koszty – o ile nie zrobiliśmy tego online jeszcze przed wyjazdem.