Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule – jak bezpiecznie jeździć w mieście. Skupimy się oczywiście na miastach, które są nam całkowicie lub częściowo obce, ponieważ to po nich właśnie będziemy poruszali się, jeżeli zdecydujemy się na wypożyczenie samochodu. Dla Twojej wygody zdecydowaliśmy się na zebranie kilku najważniejszych porad w postaci listy. Jeżeli jesteś początkującym kierowcom niektóre z nich z pewnością Ci się przydadzą, jeżeli zaś jesteś „starym wyjadaczem”, to na pewno przyda Ci się krótka powtórka. Przejrzyjmy wobec tego porady dotyczące bezpiecznej jazdy w mieście wynajętym autem… i nie tylko!

Zasady bezpiecznej jazdy w obcym mieście

Średni czas, w który musimy reagować na wydarzenia na drodze, to około sekunda. Jazda po nieznanym mieście może być stresująca (szczególnie jeżeli w naszej rodzinnej miejscowości nie występują np. tramwaje), dlatego zachowanie spokoju będzie w tym wypadku kluczowe. Szacuje się, że ponad 20% wypadków na naszych ulicach jest przyczyną nerwów i agresji. Jeżeli udało się nam opanować emocje, przejdźmy do zestawienia:

  • nie pędź, zachowaj dozwoloną prędkość – podstawowa i jedna z najważniejszych porad. Mniejsza prędkość oznacza krótszą drogę hamowania, więcej czasu na reakcję w nieprzewidzianych sytuacjach, dodatkowo pięćdziesiątka na liczniku uchroni nas przed ukrytym fotoradarem lub mandatem wypisanym przez drogówkę. Bezpieczna jazda w mieście to także zachowanie w miarę możliwości stałej prędkości jazdy i brak „zrywów”, czy nagłego hamowania.
  • trzymaj odstęp na światłach i w korkach – podczas jazdy po mieście na pewno zdarzy Ci się postać chwilę z powodu czerwonego światła lub korku. Pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość od auta z przodu, dzięki temu zyskasz pewność, że będziesz miał wystarczająco dużo miejsca do rozpędzenia się „na zielonym”, a dodatkowo w wypadku pojawienia się pojazdu uprzywilejowanego będziesz miał miejsce na zjechanie na bok.
  • uważaj na innych uczestników ruchu – pochodzisz z mniejszej miejscowości? Wynająłeś auto, aby poruszać się po Krakowie, Warszawie, Poznaniu lub innym dużym, zdecydowanie większym od Twojego mieście? Pamiętaj o jednośladach i motocyklistach. W dużych ośrodkach spotkasz ich całkiem sporo! Pamiętaj o patrzeniu w lusterka oraz o zwracaniu uwagi na pobocza. Dodatkowo z wyjątkową ostrożnością podchodź do skrzyżowań z tramwajami!
  • dokładnie zaplanuj trasę – być może zamiast przejazdu samym centrum miasta możesz wybrać lepszą trasę prowadzącą obwodnicą? Postaraj się dokładnie zaplanować trasę od punktu A do punktu B, tak, abyś podczas jazdy czuł się komfortowo i nie zaglądał co chwilę do swojego smartfona.
  • bezpieczna jazda w w mieście to także parkowanie – jak bezpiecznie jeździć w mieście to jedna sprawa, oprócz tego trzeba będzie czasami nasz wynajęty samochód zaparkować. Unikajmy krążenia w centrum lub w ciasnych osiedlowych uliczkach w poszukiwaniu darmowego postoju. Zdecydowanie lepiej jest zapłacić kilka – kilkanaście złotych za postój w bezpiecznym, przeznaczonym do tego miejscu.

Teraz, kiedy poznaliśmy najważniejsze elementy bezpiecznej jazdy w obcym mieście, możemy zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Wybierz model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom oraz upodobaniom i… w drogę! Bezpiecznej podróży!