Możliwość podróżowania w coraz dalsze zakątki świata sprawia, że poszukujemy rozwiązań, dzięki którym możemy w łatwy, szybki i bezpieczny sposób przedostać się z jednego miejsca do drugiego, będąc jednocześnie całkowicie niezależni. Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest wynajem samochodu, szczególnie w przypadku podróżujących, którzy do danego miejsca przylatują samolotem, a w dalszym etapie wyjazdu nie chcą być ograniczeni komunikacją publiczną. Jednak, czy wiesz, kto może prowadzić wynajęty samochód? Sprawa nie jest oczywista, jak mogłoby się to wydawać, dlatego zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami, dotyczącymi prowadzenia wypożyczonego auta.
Kto może być kierowcą wynajętego samochodu?
Nie będzie tutaj zaskoczeniem, jeśli powiemy, że musi to być osoba, która ukończyła 18. rok życia oraz posiada aktualne prawo jazdy. Zgodnie z polskim prawem takie właśnie wymogi muszą zostać spełnione, aby móc zostać kierowcą wypożyczonego auta. Zdarza się jednak, że wybieramy się także w zagraniczne podróże, gdzie prawo dotyczące prowadzenia pojazdów może się nieco różnić od tego panującego w naszym kraju. Należy zatem zawsze dokładnie zapoznać się z regulacjami w danym państwie lub skonsultować sytuację w firmie, w której chcemy wypożyczyć auto. Opcją, którą warto rozważyć w przypadku często podróżujących osób poza granicami Polski jest międzynarodowe prawo jazdy.
Czy wynajęty samochód może prowadzić wyłącznie najemca?
Jest to niezwykle ważne pytanie, szczególnie jeśli wybieramy się w dłuższą podróż. Kierowanie pojazdem przez kilka a nawet kilkanaście godzin przez jedną osobę jest nie tyle niezalecane, co niebezpieczne. Dlatego warto, aby podpisywana przez nas umowa wypożyczenia samochodu uwzględniała także dodatkowego kierowcę, który w razie potrzeby będzie mógł również prowadzić. Opcja ta jest zazwyczaj dodatkowa, dlatego podpisując umowę należy dokładnie ją przeczytać i zaznaczyć interesujące nas rozwiązanie. Co ważne, kierowców może być nawet kilku – wszystkich obowiązują te same warunki zapisane w umowie.