Wypożyczenie auta jest niezwykle sprytnym rozwiązaniem, które otwiera przed nami szereg możliwości. Z wynajmu samochodu możemy skorzystać zarówno, gdy poszukujemy środka transportu w miejscu, do którego przylatujemy na wakacje samolotem, jak i w przypadku przeprowadzek czy innych sytuacji, w których liczy się bezpieczna i komfortowa jazda czy transport ładunku. Jednak nie jest to takie proste, jak by się mogło wydawać. Nie każdy bowiem może być kierowcą wypożyczonego pojazdu, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule – zapraszamy!

Kto może być kierowcą wynajętego samochodu?

To zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj pojazdu chcemy wypożyczyć. Nieco inaczej bowiem sytuacja wygląda w przypadku wypożyczenia aut średniej klasy, prestiżowych modeli czy pojazdów dostawczych. Każda firma oferująca samochody na wynajem może mieć oczywiście swoje własne zasady, jednak najczęściej wymagane jest aktualne prawo jazdy oraz minimum rok doświadczenia za kierownicą. Nie bez znaczenia jest także wiek osoby, chcącej wypożyczyć auto.

Wynajem samochodu a wiek kierowcy

Auta klasy premium to luksusowe modele, dlatego firmy oferujące ich wypożyczenie, chcą odpowiednio zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami spowodowanymi przez niedoświadczonych, młodych i pełnych brawury kierowców. W tym celu dla pojazdów klasy premium sporządzone zostają specjalne zasady np. o minimalnym doświadczeniu w prowadzeniu pojazdów w wysokości 3 lat lub dla osób, które ukończyły 28. rok życia. Dostępne są także oferty umożliwiające wypożyczenie przez osoby z niższym stażem prowadzenia aut, jednak wymagane jest wówczas wykupienie dodatkowego pakietu ubezpieczenia. W przypadku busów również wymagane jest minimum roczne doświadczenie, jednak oferta dotyczy wyłącznie osób w wieku od 23 lat.

A jak sytuacja wygląda w przypadku osób w kwiecie wieku? Czy jest jakiś maksymalny wiek wynajmującego samochód? Absolutnie nie! Jak pokazują bowiem statystyki, osoby bardziej doświadczone znacznie lepiej czują się na drodze, jeżdżą bezpiecznej i wolniej, szczególnie seniorzy. Dlatego firmy oferujące wypożyczenie aut nie określają w swoich zasadach, ile maksymalnie lat powinna mieć osoba korzystająca z ich usług.